הרצאות על ימי הביניים

מסגרת הזמן: מנפילת האימפריה הרומית במאה ה 5 לספירה ועד המאה ה – 15

1. אבלאר ואלואיז – סיפור אהבה.
פייר אבלאר  גדול הפילוסופים של ימי הביניים (המאה ה- 12), פיתה את תלמידתו המבריקה (אלואיז) בחלקות לשונו. כאשר נודע לו כי הרתה, עזב אותה לאנחות. הם ישובו להיפגש, כאשר הוא אב מנזר והיא אם מנזר. חלופת המכתבים ביניהם, מגלה סיפור מרתק.

2. ז'אן ד'ארק – ניצחון בכוח האמונה
ז'אן ד'-ארק, גיבורה לאומית בצרפת וקדושה של הכנסייה הקתולית, הייתה אך נערה בצאתה לקרב. בלהט אמונתה, מילאה תפקיד מפתח בשחרור צרפת מעול הכיבוש האנגלי, בזמן מלחמת מאה השנים ולימדה אותנו עוד פרק בניצחון הרוח.

3. דון יצחק אברבנאל 1437-1508
הוא שרת כאיש כספים, את מלכי פורטוגל, ספרד, נאפולי וונציה, באחת מהשעות הקשות ביותר של ההיסטוריה היהודית. האמין אמונה שלמה בביאת המשיח, עסק רבות בחישובי הקץ ובמידה מסוימת, הכשיר את הקרקע לבואו של שבתאי צבי. לדעת ההיסטוריון בן-ציון נתניהו, יתכן והוחמצה אז הזדמנות שלא תישנה, אלא  עוד שנים רבות מאוד אח"כ.

4. המשיח הגיע – מאיזמיר
בקיץ 1665 יצאה בשורה מעזה אל כל קהילות ישראל, כי המשיח בא ושמו שבתאי צבי. הנביא המבשר היה נתן העזתי. ללא שום אות ומופת, הפכה הבשורה לתנועה המונית, שהקיפה את הפזורה היהודית וגרמה לזעזוע קשה אחרי שמנהיגה, שבתאי צבי, המיר את דתו והתאסלם.

5. הרנן קורטז – הרפתקן, כריזמטי, אכזר ותאב בצע
הרפתקן ספרדי שהגיע לקובה ומשם הוביל קבוצה קטנה של לוחמים, אכזריים ותאבי בצע כמוהו, אל לב היבשת. ארבע מאות לוחמים ספרדים בסיוע מקמיים משתלטים  על האימפריה האצטקית במרכז אמריקה, סיפור השתלטות מסעיר מאין כמותו.

6. ימי הרנסנס העליזים בוותיקן
ימי הרנסנס זימנו לאנשי הכס הקדוש ברומא פיתויים אין קץ. שטחי מדינת האפיפיור התרחבו מאוד, עושרם גדל ובימי אלכסנדר השישי (בורג'יה), המושחת שבאפיפיורים, הפכו האפיפיורים לשליטים החשובים באיטליה ובעצם באירופה כולה. לרשות האפיפיור, בנוסף להיותו שליט העומד בראש מדינה, עמד צבא משלו, שלחם בשליטים שכנים, סכסך ביניהם, בלש אחריהם, התערב בתוכם, כרת עמם בריתות והפר אותן.

7. להיות ילד בימי הביניים – לא מה שחשבתם
יחסה של החברה לילדים, מעמיקה את הבנת אופייה. הפרופסור שולמית שחר (מהאוניברסיטה העברית), חקרה את חיי הילדים בימי הביניים ופרסה לפנינו תמונה מרתקת, בה גורלו של בן אצילים יכול היה להיות קשה מגורל בן איכרים.

8. מכשפה יהודייה בארמון
לאונורה גליגאי מגיעה לפריז כבת לוויתה של מריה דה-מדיצ'י, המלכה המיועדת של צרפת וכמו מתוך סחרחרה מטורפת,  תנסוק לאונורה ותעלה לגדולה בחצר המלוכה. בעלה קונצ'ינו קונציני, אף ימונה על ידי המלכה למשרה רמה, כשר הצבא של צרפת. הירידה לתהומות תהיה קשה וכואבת בתוך סבך תככי הארמון.

9. ניצחון הדיפלומטיה – בתבונתם מנעו מלחמה
פרידריך השני, מצליח בדיפלומטיה וללא טיפת דם אחת, לקבל את ירושלים מידי המוסלמים. לואי ה – 11 מלך צרפת, מונע מלחמה מול אנגליה, כאשר הכוחות עומדים ערוכים זה מול זה ולורנצ'ו דה מדיצ'י, יוצא בגופו אל ממלכת האויב למנוע מלחמה.

10. מגפת הדבר, הדקמרון ופעמוני הרנסאנס
בשנת 1347 נקטלה כמעט שליש מאוכלוסיית העולם (מהודו במזרח ועד ספרד ואנגליה במערב). "מגפת הדבר" הייתה כה נוראה וקשה, שיצרה משבר דתי חריף. המענה למשבר מוצא את אחד מדרכי ביטויו בספרו של בוקצ'יו – "דקמרון", ספר מהפכני אשר מצליף בכנסייה ובמקיאווליזים ללא רחם. בהומור נפלא ודמיון יצירתי, מבשר הספר את בוא הרנסאנס.

11. צלאח א-דין – היסטוריה, מיתוס וניצול הזדמנויות
הוא הקים אימפריה רחבת מימדים יש מאין, אבל זו קרסה מיד לאחר מותו. בעיני ערבים רבים הוא מוערך כדמות מופת עד עצם היום הזה. הכורדי המוצלח והאמביציוזי התנהל בחן, כוח וחכמה מכנס שטחים עצומים תחת שליטתו. המכה שהנחיל לצלבנים בארץ ישראל ב"קרב חיטין" (1187), הייתה דרמטית. מדינת הצלבנים בת ה 88 שנים קרסה ולא התאוששה עוד.

12. ריצ'ארד לב ארי – מיתוס ומציאות
בשנת 1819 מפרסם הסופר האנגלי הנודע וולטר סקוט, ספר בשם "אייבנהו". הרקע: תקופת שלטונו של ריצ'רד ה-1 "לב הארי". וולטר סקוט מתאר אותו באור אגדתי כמעט, כמלך גיבור ורב חסד. אומץ ליבו הקנה לו את הכינוי ריצ'רד "לב הארי", אלא שהעצמת דמותו למידות אפיות ומיתולוגיות, גם באגדות אודות רובין הוד, חורגת מדמותו, כפי שעולה מהמסמכים והעדויות של התקופה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s