העת החדשה

 1. אלברט איינשטיין: יהודי, גאון וידוען בינלאומי
  אלברט איינשטיין, נולד בגרמניה ונפטר בארה"ב. איינשטיין נבחר על ידי העיתון "טיים" כאיש המאה העשרים, כאחת הדמויות הבולטות ורבות ההשפעה של העידן המודרני. הוא  זכה לתהילת עולםעוד בימיו, כאדם החכם ביותר עלי אדמות. הפיסיקה שלו הייתה גאונית. ההרצאה שלי עוסקת בעיקר בקורותיו, כאדם, כהומניסט וכיהודי, אשר נקט עמדה פעילה ונחרצת לגבי השאלות הפוליטיות והחברתיות החשובות של זמנו.
 2. אליעזר בן יהודה – חייו הסוערים של מחייה השפה
  אליעזר בן יהודה, הוכרז בשנת 2007 על ידי אונסק"ו, כמי שראוי להוקרה בינלאומית ולהנצחה, על תרומתו המיוחדת במינה לתרבות, לחברה ולמדע. מדינת היהודים שעברית הנה שפתה הרשמית, הייתה חלום שהוגשם, חלומו של אליעזר בן יהודה. שנים רבות חי בעוני קשה, מחלת השחפת לא הניחה לו.  בן יהודה היה איש ריב ומדון, לוחם בלתי נלאה, אשר עמד במרכזם של מאבקים קשים, מלאי השמצות ופגיעות אישיות. לא היה מוסד בירושלים, פרנס ציבור, גבאי או ממונה, אנשי היישוב הישן והחדש, שלא חשו את צריבת הארס שנטף מקולמוסו ועל כן רבים חיכו לנפילתו.
 3. המרקיזה דה פומפאדור
  פילגשו היפה והאינטליגנטית של מלך צרפת לואי ה–15 הייתה גם מאוד שאפתנית. היא זיהתה את אלת הגורל וניצלה אותה, מלוא החופן. מבורגנית, היא הופכת לפילגש רשמית, זוכה בתואר אצולה גבוה ומכאן, בצעד בטוח, היא נעשית למלכה הבלתי מוכתרת של ארמון וורסאי, כאשר היא ולואי ה-15 זורעים, בזכות ובהכרה מלאה, את זרעי המהפכה שתגיע אחריהם.
 4. אהרון אהרונסון – מדען, מרגל ופוליטיקאי
  היהודי הראשון בארץ ישראל שהחזיק מכונית פרטית (פורד t-model), אך היעדר תנאי תחזוקה ותיקונים, קיצרו את ימיה. שמו של אהרון אהרונסון מתקשר בראש ובראשונה, עם ארגון ניל"י ועם גילוי חיטת הבר. יחד עם זאת, דמותו ופועלו של אהרונסון, היו מעל ומעבר לכל, דוגמא מאלפת לקורות היחיד, אשר תרם להתפתחות כללית בסביבתו.
 5. מאדאם קירי – מדע ופמיניזים
  אישה, אם, רעיה ומדענית דגולה הייתה מאדאם קירי. חלוצה פמיניסטית, הרבה לפני שהנושא עלה לכותרות. קורות חייה הנם סיפור עלילה מרתק, כשהיא מפליאה לשלב בין חייה הסוערים לעבודתה המדעית.
 6. סטאלין – צאר קומוניסט
  במערב הוא נתפס כאחד מארבעת הדיקטטוריים האיומים ביותר של המאה ה-20. ברוסיה הוא נכנס להיסטוריה כמי שהמציא מחדש את העם הרוסי, כעם מתועש ומודרני, המסוגל להתמודד עם מעצמות המערב, במגרש שלהן. המחיר: כ-19 מיליון קרבנות ונקיטת אמצעי טרור קשים. שפת הגוף שלו הייתה מוגבלת להפליא, מעולם לא עשה תנועה מיותרת. התנהגותו הייתה מחושבת בקפידה והוא שמר על איפוק, גם ברגעי ניצחון ושמחה.
 7. מוסוליני – נצרב בלהט גבהים
  הוא עלה בדרך מטאורית עד להיותו שליט יחיד ונערץ של איטליה. זאב בודד, שאפתן, תועמלן מוצלח, מצויד ביומרות בלתי מרוסנות, שהביאו גם לנפילתו, למלחמת אחים בארצו, חורבן, ולתבוסה מוחצת . הוא שבר שיאי פופולריות והידרדר במהירות מסחררת לקצה המנוגד, סלידה המונית!
 8. טרומפלדור – האיש והאגדה
  חייל, קצין, מנהיג, אידאולוג ופועל חקלאי.  במקצועו היה מרפא שיניים  ועל פי השכלתו, פרקליט. מסלול חייו היה רצף של כשלונות לתפארת ולמרות זאת, מאז התגייס לצבא הרוסי ולחם במלחמת רוסיה-יפן (1904) ועד שנפל בתל-חי, היה למיתוס (גם בחייו), כגיבור יוצא דופן.
 9. הרצל – אילן דגול וגבה צמרת
  יהודי מתבולל אוסטרו-הונגרי,  דוקטור למשפטים. איש גבוה ויפה תואר. היה למנהיג הגדול ביותר שקם לעם היהודי בתקופה המודרנית. הוא רצה להיות מחזאי, אך זכה להצלחה בינונית בתחום זה. במחזה של חייו הוא שיחק את הגיבור הראשי, "מנהיג וחוזה למדינת היהודים" וכאן הייתה הצלחתו מעבר למצופה.  בזמן קצר (כל פעילותו כשבע שנים) הוא מצליח בעזרת דמיון יצירתי, מקוריות, ולהט עצום, ליצור מסגרת לאומית לציבור המפוצל והבלתי מאורגן ביותר עלי אדמות.
 10. ז'בוטינסקי – אינטלקטואל ולוחם
  איש העולם הגדול וגדול ההוגים היהודים הליברלים בעת החדשה. חניך ההשכלה הרוסית, אדם שמורכבותו רבת סתירות ומכאן גם יחודו. ז'בוטינסקי המנהיג, המשורר, הסופר, העיתונאי, המתרגם וההוגה   מכונן הציונות הרוויזיוניסטית, ראש בית"ר, מצביא אצ"ל, נשיא ברית הציונים הרוויזיוניסטים וממקימי הגדוד העברי במלחמת העולם הראשונה. בעידונו ורוחב אופקיו האינטלקטואלים התנשא בתנועה הציונית.  מול התנועה ששילבה התיישבות עם דיפלומטיה זהירה העמיד ז'בוטינסקי תפיסה מיליטנטית נחרצת.
 11. בית רוטשילד
  הגטו היהודי בפרנקפורט אשר על המיין, במחצית השנייה של המאה השמונה-עשרה, היה מקום קשה ומגביל עבור היהודים. החברה הגרמנית על כל רבדיה הייתה חדורת אנטישמיות. ולמרות זאת מאיר אנשל רוטשילד, בתבונתו ובכישרונו הרב, התגבר על כל המכשולים. הוא נולד ומת בגטו אך הצליח לייסד שושלת, אשר ברבות הימים יצא לה מוניטין אגדי של עושר, מזה 200 שנה.
 12. פרשת מורטרה – גורלו של ילד קטן בעין הסערה
  על רקע איחוד איטליה ב 1858 וחיסול מדינת האפיפיור בספטמבר 1870, נפרסת הטרגדיה של משפחת מורטרה היהודייה מבולוניה. בן המשפחה אדגרדו בן ה – 6 נחטף בפקודת האפיפיור פיוס ה – 9 כאשר באמצע המאה ה – 19  האקלים הבין-לאומי עובר רפורמות משמעותיות, המילים שוויון צדק ואחווה חלפו כסופה ביבשת אירופה והמאבק להשבת הילד אל הוריו מקבל פרסום עולמי, בו יהיו מעורבים גריבלדי, נפוליאון השלישי ומשפחת רוטשילד.
 13. אחד העם – לא ראה את הנולד
  אשר גינצבורג, שנודע בשם "אחד העם",  איש רוח רב השפעה. משכיל מאוד, שנון, ביקורתי, רציונאלי, חריף, בעל מזג קר ומרוחק. היו שאמרו כי ניחן בקסם אישי, ביכולת השפעה מיוחדת במינה, בכושר מנהיגות יוצא דופן והיו שאמרו כי היה אדם חסר אישיות, רואה צל הרים כהרים, מריר דכאוני ומרושע, אשר בביקורתו המחמירה והמאוד משכילה, ראה בעיקר פגמים. פגמים  אשר מנעו ממנו חזון המרחיק ראות
 14. פנחס רוטנברג – מייסד חברת החשמל
  מייסד חברת החשמל היה מהנדס מים וחשמל במקצועו, איש תקיף, ייצרי, מלא מרץ ורב תושייה, אובססיבי לגבי חזונו ואגדה עוד בחייו. התרועע עם גדולי עולם כאשר הילת המהפכן המסתורי ורב העלילות נקשרה בשמו. האביר האפל אמן ההסתרה שגם בצוואתו טרח להקשות על פיענוח סוד חייו. ופרקים רבים בחייו  עלומים, מכוסים בשכבה עבה ומטעה של מימדים מיתיים שהסעירו את דמיונם של בני זמנו והבאים אחריהם.
 15. נס חנכה – אלנבי נכנס לירושלים
  ארבע מאות שנות שלטון עות'מאני הסתיימו בא"י ב 9 דצמבר 1917 עם כניעתה של ירושלים במלחמת העולם הראשונה. כניסתו של הגנרל אלנבי לירושלים היה אחד האירועים המכוננים בתולדות ארץ ישראל, לאחר 1,300 שנות שלטון מוסלמי.   אלנבי הגיש לבריטים מתנת חג מולד. ליהודים היה זה נס חנכה (נר ראשון).
 16. קתרינה הגדולה – מאהבת סוערת וצארינה גדולה
  בעולם הנשלט על ידי גברים, אין להקל ראש בשליטה עוצמתית, גדולה ונבונה כשליטתה של קתרינה. בדמה לא הייתה טיפה אחת של דם רוסי. אך שאפתנותה להיות רוסיה הצליחה מעבר למשוער. היא שלטה ברוסיה ביד רמה, הגדילה בשליש את שטחי שלטונה, אך יותר מכל, הייתה ידועה באהבתה לגברים צעירים.
 17. מארי אנטואנט – ממסגרת נוצצת לסיום מביש
  הגורל תעתע במארי אנטואנט והיא הייתה שבויה בו. בתה של מריה תרזה, קיסרית אוסטריה, שנישאה ללואי ה -16 מלך צרפת. ניהלה חיי פאר חסרי אחריות כמלכת צרפת וסיימה את חייה בחרפה גדולה. האם באמת אמרה להמון הפריסאי "אם אין לחם תאכלו עוגות"? או שיוצרי דעת הקהל בחשו בקדירה להשפילה.
 18. פרשת אלטלנה
  מדינת ישראל שהוקמה תוך לחימה באויב חיצוני, נאלצה להפנות תותחים גם מול עמיתים בבית. אחת הפרשות העגומות היא "פרשת אלטלנה" קורבנות נפלו משני הצדדים הניצים (אצ"ל וצה"ל), והפרשנויות מושפעת מעמדתו הפוליטית האקטואלית של החוקר, כאשר כל צד במחלוקת מצויד בעובדות ונתונים שמגבים את עמדתו.
 19. עולי הגרדום
  חקר הימין הציוני סבל שנים רבות מחסך. בעקבות המהפך הפוליטי של שנת 1977 גברה הסקרנות בנוגע למקורות הימין, לאידאולוגיה ולפוליטיקה שלו. הלוחמים שנתפסו ע"י הבריטים והתעקשו להימנע מלבקש חנינה "עולי הגרדום" אשר הוצאו להורג בתלייה בידי השלטונות הבריטים בא"י ומצרים או התאבדותם שמנעה ברגע האחרון את תלייתם, הפכה אותם לגיבורים. חיי הכבוד שעליהם הקפידו בתא הנידונים למוות וצעידתם הגאה אל תא התלייה הוצגו כביטוי למסר הנחרץ בדבר כבוד לאומי של העם היהודי המסרב להשלים עם דיכוי שנכפה עליו בידי שלטון זר
 20. עלייה ראשונה – רומנטיקה, הרפתקנות ואידאליזם
  מאז חורבן בית המקדש, במשך כל התקופות והזמנים, ניסו יהודים, הן כבודדים והן בקבוצות, לשוב ארצה. בשנת 1881, לא הייתה זו רק שיבת יחידים, אלא שיבה קולקטיבית אידיאולוגית. מימוש הרעיון הלאומי. אופייה הלאומי המובהק הקנה לה, בדיעבד, את השם "העלייה הראשונה".
 21. ראול ולנברג – מושיע שוודי
  כאשר האכזריות כלפי היהודים באירופה במלחמת העולם השניה כבר נודעה לכולם, היו השבדים מוכנים לסייע. ראול ולנברג איש עסקים בן למשפחת אצולה שבדית ידועה. יצא לשליחות הצלה בהונגריה והצליח להציל עשרות אלפי יהודים. למרבה הצער, בסוף המלחמה נלקח ע"י הרוסים ותעלומה עדין אופפת את גורלו.
 22. צ'רצ'יל והיהדים
  ראש הממשלה האגדי של בריטניה בימי מלחמת העולם השנייה היה פרו-ציוני ופרו-יהודי. תפקידו של וינסטון צ'רצ'יל בהקמת מדינת ישראל היה לא פחות מרכזי מהצהרת בלפור, אולי אף יותר. כבר ב 1921 חזה מדינה יהודית גדולה בה יחיו 3 -4 מליון יהודים. הוא האמין בכישרונם של היהודים, התנגד לתוכנית החלוקה (של ועידת פיל) ודיבר בתוקף על עליה יהודית גדולה לארץ.
 23. ניל"י – מחתרת עברית ראשונה
  חברי המחתרת העברית הראשונה בארץ ישראל, ניל"י (נצח ישראל לא ישקר. שמואל א' ט"ו 29), לא זכו בהכרה בימי חייהם והוכתמו גם אחרי מותם. פועלם בשלהי מלחמת העולם הראשונה, לא הייתה מקובלת על חלקים גדולים ביישוב היהודי בא"י אז. הפולמוס היה לוהט: "מרגלים מסוכנים חסרי אחריות או גיבורים". אנשי ניל"י, היו קבוצה מצומצמת של בני מייסדי המושבים הראשונים אשר ביקשו לסייע לאנגלים לכבוש את הארץ, בפעולות ריגול ושילמו עבור זאת מחיר כבד מאוד.
 24. ההבטחה שלא מומשה – על 30 שנות מנדט בריטי
  בדצמבר 1917 נכנס הגנרל אלנבי לירושלים, לאחר 400 שנות שלטון עות'מאני. הצהרת בלפור פורסמה ב 2 נובמבר והצפיות  היו גבוהות. מינויו של הרברט סמואל, היהודי והציוני, לנציב הבריטי הראשון בארץ, היה מלהיב והישוב בארץ כינה אותו : "הנציב הראשון ליהודה". שלושים שנות המנדט הסתיימו, לבסוף, כאשר התשתית למדינה שתקום הונחו בשנות מנדט אלו בכל זאת היחסים בין השלטון המנדטורי ליישוב היהודי הסתיימו בשנאה ובאלימות קשה. מהפך קיצוני בטווח זמן קצר.
 25. דוד וולפסון – האיש והיורש
  החל את דרכו כנער עני מליטא, אשר ההצלחה הכלכלית האירה את דרך חייו. נכבש בקסמו של בנימין זאב הרצל והיה ליורשו. כנשיא ההסתדרות הציונית העולמית בשנים 1905 עד 1911, דוד וולפסון נשא את עול התנועה באהבה ומסירות. לדאבון הלב, הביקורת הבלתי פוסקת וההשוואה לקודמו, עיוותו את דמותו ההיסטורית.
 26. דרייפוס – הפרשה שהסעירה את צרפת
  הפרשה נחשבה לאחד האירועים החשובים בהיסטוריה של העם היהודי והתנועה הציונית. ב- 1894 האשימה ממשלת צרפת את סרן אלפרד דרייפוס, בבגידה במולדת. הוא הואשם, הורשע ונשלח למאסר עולם ב"אי השדים", אלא שההרשעה בוצעה למרות העובדה שלא היו הוכחות נגדו. האנטישמים בצרפת ניצלו את הרשעתו של דרייפוס, כדי להאשים את כל היהודים בבגידה.
 27. טרוצקי – מהפכן רוסי-יהודי
  לב דוידוביץ'-ברונשטיין, בנו של איכר יהודי, שבגיל 18 אימץ לעצמו את שם משפחתו של אחד מסוהריו. האינטלקטואל הכריזמטי ביותר של המהפכה הקומוניסטית. צירוף נדיר של אדם חסר מנוח, מבריק, מנהיג מהפכני, מפקד צבאי ואיש רוח. נוקשות המשולבת ביוהרה. מעטות הדמויות הפוליטיות, שעוררו כמוהו הערצה, שנאה, מחלוקת וסקרנות ומעטות הדמויות שסופן היה כה דרמטי.
 28. יאסר עראפת
  המנהיג, שקורותיו ומדיניותו סימלו בעיני בני עמו, יותר מכל, את גורל העם הפלסטיני, היה יאסר עראפת. העולם הערבי בכללו ראה בו נוכל חמקמק. הישראלים ראו בו אויב אכזר. על אף מוקדי ההתנגדות הרבים מולו, מידת שליטתו בבני עמו וסוד הצלחתו, מעוררים תמיהה.
 29. כמאל אטאטורק – תורכיה המודרנית
  מעטות הארצות שעברו שינוי כה מקיף על ידי שליט אחד, כתורכיה תחת שליטתו של אטאטורק. הוא יצר מערכת שהסתגלה באופן מהיר לדמוקרטיה. הרפורמות שלו, למרות ההתאסלמות העולה בתורכיה, נותרו עד היום. מבקריו טוענים כי השאיר את תורכיה מנוכרת לעולם המוסלמי ולא לגמרי אירופית.
 30. בן גוריון – רגלינו בשבילים שפילס
  דוד בן גוריון הוא האיש שהקים מדינה: מיום שעמד על דעתו, שם בן גוריון יעדו בהקמת מדינה, מדינה ליהודים בארץ ישראל.. החוש הנבואי, ההיסטורי, היה טבוע בו , והדרך אל היעד הייתה רצופת מהמורות אין קץ. חזותו הלא מרשימה, ריצפה את דרכו אל הפסגה במאבקים קשים. בהיותו בעל חזון, ראשו היה בעננים, אך רגליו נטועות היטב בקרקע.
 31. אוסישקין – נרודניק ציוני
  פרשת חייו הנה תולדות התנועה הציונית. איש שנוי במחלוקת. יש שראו בו אחד ממניחי היסודות של התנועה הציונות, ראש השבט, נוקשה ונחרץ. יש הטוענים כי "לבד מרחובות על שמו", לא השאיר דבר להיסטוריה, אך הכל מסכימים כי היה מעמודי התווך של התנועה, בשנים 1898 – 1919.
 32. משה מונטיפיורי – יחצ"ן גאוני וחובב מסעות
  עושרו, ייחוסו, מעמדו, הופעתו המרשימה וקומתו התמירה פתחו בפניו דלתות בכל אשר פנה. מהמלכה ויקטוריה אף קיבל תואר אצולה(נמוך), סר. את הנתונים הללו ניצל מונטיפיורי היטב, להאדרת שמו תחת הכותרת "למען קהילות יהודיות". הוא היה נשוי באושר 50 שנה, אך לא היו לו ילדים. תמיד טען כי ילדיו האמיתיים, הם היהודים בתפוצות. הוא התקבל אצל ראשי השלטון ברוסיה, מרוקו, תורכיה וגרמניה, כאשר הישגיו אינם אלא כישרון ענק בתחום יחסי הציבור.
 33. ניקולאי השני – הצאר האחרון
  שליט חלש היה ניקולאי השני, אשר יחד עם אשתו אלכסנדרה פיודרובנה, שלטו באימפריה הרוסית הגדולה בסוף המאה ה–19 ותחילת המאה ה–20. הם נשבו בקסמיו של איכר סיבירי (רספוטין), אשר ריפא את בנם, יורש העצר וזה אף שימש להם יועץ. ברקע, מתגברת הרוח המהפכנית, מלחמת העולם הראשונה פורצת ומביאה עמה את סוף שלטון בית רומנו ברוסיה .
 34. יוסף חיים ברנר
  איש העלייה השנייה, מחלוצי הספרות העברית החדשה המודרנית אשר קנה לעצמו מוניטין בזכו אורח חייו הסגפני. בעיני קבוצות שונות היה ברנר אייקון תרבותי. אינטלקטואל מיוסר דרמטי ודיכאוני, מסוכסך עם עצמו ועם העולם שהיה לדמות נערצת עוד בחייו ומיתוס במותו.
 35. צ'ה גווארה
  רופא, מהפכן, מרקסיסט ארגנטינאי ופוליטיקאי קובני בכיר. בן למשפחה ארגנטינית, בעלת שורשים אירים בסקים וספרדים שהפך לאגדה עוד בחייו. גם כיום, כמעט בכל הפגנה, מתנוססת תמונתו של צ'ה גווארה, כסמל המהפכה.
 36. צ'ארלס דרווין
  שמו נכלל ברשימה קצרה של אישים פורצי דרך. המהפכה שחולל בתפיסת העולם המדעית היא ללא ספק, הדרמטית שבמהפכות. דרווין, "אבי תורת האבולוציה", התורה ששינתה את התורה של היהודים  זעזע את אמות הסיפים על רקע אמונותיו של האדם במסורות ארוכות שנים והעמיד את האופציה הטבעית, החילונית, כאפשרית. בספרו "מוצא המינים" כתב במפורש, שמוצא האדם והקוף הוא מאב קדמון אחד ועורר סערה שלא שכחה עד היום, בערעור סיפורי הבריאה המקראיים.
 37. אדולף היטלר
  ההיסטוריון הבריטי איאן קרשו, שחיבר אולי את הביוגרפיה המרשימה ביותר על היטלר כותב כי היטלר נשאר עבורו בגדר חידה. הוא שם קץ לחייו בברלין הבוערת. המשטר והתנועה שהקים נהרסו כליל אך דמותו הדמונית וסוד מפעלו הנורא מוסיפים להטריד את מנוחתו של האדם המודרני עד היום. הממדים האדירים של רוע ורשעות שנעשו בשמו ובפקודתו הם ללא תקדים בהיסטוריה האנושית.

תגובה אחת בנושא “העת החדשה

 1. חובה נעימה לנו להודות לך מקרב לב על ההרצאה שהעברת לנו בזום
  בהתנדבות בנושא של: זאב ז'בוטינסקי – מנהיג, אינטלקטואל ולוחם.

  ההרצאה היתה מעניינת, חווייתית ומרתקת. הרחבנו את האופקים וקיבלנו
  חומר למחשבה.
  אנחנו מאחלים לך כל טוב ושפע בריאות.

  בברכה,

  לוחמי פלוגה ב גדוד 57 חטיבה 679

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s